219k views
3 votes
Steve and Carl are driving from Scranton to Bridgeport, a distance of 180 miles. If their speed averages

60 miles an hour, how long will it take them to get there?
A. 3.5 hours
B. 3 hours
C. 2.5 hours
D. 4 hours

2 Answers

4 votes
the answer is B 3 hours
User Ndeubert
by
7.1k points
2 votes
The answer is B
every hour, Steve and Carl cover 60 miles
if they need to cover 180 miles it will take them 3 hours
you can set up a proportion
60/1=180x where x is the amount of hours Steve and Carl will drive to cover 180 miles.
proportion simplifies to this:
60x=180
isolate the varible
60x/60=180/60
x=3
User Cameron Lee
by
6.8k points