55.2k views
5 votes
A car accelerate from 0 to 20 m/sec in 10 seconds. Calculate the acceleration

User Lamas
by
7.4k points

2 Answers

4 votes

Answer:

2m/s

Step-by-step explanation:

20/10=2

or

2/1=2

hope this helped!

User DontGoPlastic
by
6.6k points
4 votes

Change in speed = 20 m/s
Time for the change = 10 sec

Average acceleration during the time =

(change in speed) / (time for the change)

(20 m/s) / (10 sec) = 2 m/s²


User Gunther Struyf
by
7.2k points