195k views
8 votes
A 2-gallon jug of water costs $92.16. What is the price per cup?

User JBB
by
7.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

There are 16 cups in a gallon. Using this information, divide 92.16 by 16. the answer is that the water costs $5.76 per cup.

User Ben Dauphinee
by
6.9k points