195k views
8 votes
A 2-gallon jug of water costs $92.16. What is the price per cup?

User JBB
by
8.8k points

1 Answer

5 votes

Answer:

There are 16 cups in a gallon. Using this information, divide 92.16 by 16. the answer is that the water costs $5.76 per cup.

User Ben Dauphinee
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories