71.3k views
5 votes
The school you want to go to has an acceptance rate of 12%. That means that 12% of the students who apply to the school get in. The school took in 2,400 students last year. How many students applied?

2 Answers

3 votes
The answer is 20,000.

2,400 Divided by .12 equals 20,000.

2,400 / .12 = 20,000.
User Getglad
by
7.1k points
2 votes

Answer:

The total number of students who have applied for the admissions in the school last year = 20000

Explanation:

The school you want to go to has an acceptance rate of 12%.

⇒ 12% of the students who apply to the school get in

Now, Total number of students that are being selected = 2400

We need to find the total number of students those who have applied for the admission

Let the number of students who have applied for the admission be x

Now, using the condition given in the problem, we have :

12% of x = 2400

⇒ 0.12 × x = 240

⇒ x = 20000

Thus, The total number of students who have applied for the admissions in the school last year = 20000

User Andrei Dragotoniu
by
6.6k points