165k views
3 votes
G (where g=9.8 m/s2). If an object’s mass is m=10. kg, what is its weight?

User Jjankowiak
by
7.3k points

2 Answers

3 votes

Final answer:

The weight of an object with a mass of 10 kg on Earth is 98 N.

Step-by-step explanation:

The weight of an object is calculated using the formula w = mg, where m is the mass of the object and g is the acceleration due to gravity. In this case, the mass is given as 10 kg and the acceleration due to gravity is approximately 9.8 m/s² on Earth.

So, the weight of the object would be:

w = (10 kg)(9.8 m/s²) = 98 N

Therefore, The weight of an object with a mass of 10 kg on Earth is 98 N.

User Beka
by
7.5k points
5 votes

An object's weight is

(its mass) x (the acceleration of gravity wherever the object is) .

The acceleration of gravity on or near the Earth's surface is about 9.8m/s².

So an object with 10kg of mass, as long as it's located on or near the
Earth's surface, weighs
(10 kg) x (9.8 m/s²) = 98 kg-m/s² = 98 Newtons.

That's about 22.05 pounds.

If you take the object somewhere else, it's still 10 kg of mass, but
it weighs something different, depending on the gravity of the place
where you take it.


User Magnolia
by
7.0k points