menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Nine lollies cost less then $10 while ten lollies cost more than $11. How much does each lolly cost?
asked
May 22, 2016
208k
views
2
votes
Nine lollies cost less then $10 while ten lollies cost more than $11. How much does each lolly cost?
Mathematics
middle-school
Piercove
asked
by
Piercove
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Answer:
22 or 21
Explanation:
Vizzdoom
answered
May 24, 2016
by
Vizzdoom
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
There is no answer to that. 11/10 = 1.1, and 10/9 = 1.1
Increasing the price of a lolly would mean that the cost would go above $10 and $11, whilst decreasing the price would mean both go below $10 and $11
Myoungjin
answered
May 28, 2016
by
Myoungjin
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 4, 2024
127k
views
In a jar of lollies there are 6 more orange lollies than green ones and there is only one red lolly. If there are 47 lollies in the jar, how many orange ones are there?
Scribe
asked
Nov 4, 2024
by
Scribe
8.3k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
127k
views
asked
Jun 12, 2020
108k
views
Nine lollies cost less than $10, while ten lollies cost more than $11 how much does each lollipop cost?
Nexussim Lements
asked
Jun 12, 2020
by
Nexussim Lements
8.0k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
108k
views
asked
Jun 22, 2021
192k
views
(6th grade math) Jacob has to buy treats for his class he can buy 105 tootsie rolls and 35 lolly pops for $7.35 or he can by 35 tootsie rolls and 70 lolly pops for $11.20 how much do individual tootsie
IStornZ
asked
Jun 22, 2021
by
IStornZ
7.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
192k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org