67.9k views
3 votes
How many moles of helium gas are contained in a 4.0-L flask at STP?

User Wallismark
by
6.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:

0.1784 moles of helium gas are contained in a 4.0-L flask at STP.

Step-by-step explanation:

At STP. temperature of the helium gas = T = 273.15 K

At STP, pressure of the helium gas = P = 1 atm

Volume of the helium gas at STP = V = 4.0 L

Moles of the helium gas = n

Using an ideal gas equation :


PV=nRT


n=(PV)/(RT)=(1 atm* 4.0 L)/(0.0821 atm L/mol K* 273.15 K)

n = 0.1784 mol

0.1784 moles of helium gas are contained in a 4.0-L flask at STP.

User GargantuChet
by
6.7k points