menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The weight of an object is the product of its mass, m, and the acceleration of gravity, g (where g=9.8 m/s2). If an object’s mass is m=10. kg, what is its weight?
asked
Feb 28, 2016
134k
views
3
votes
The weight of an object is the product of its mass, m, and the acceleration of gravity, g (where g=9.8 m/s2). If an object’s mass is m=10. kg, what is its weight?
Physics
high-school
Ambrose Little
asked
by
Ambrose Little
7.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
(10kg) x (9.8 m/s²) =
98 newtons
(about 22 pounds)
Akash Agrawal
answered
Mar 5, 2016
by
Akash Agrawal
6.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.5m
answers
Other Questions
At sea level, water boils at 100 degrees celcius and methane boiled at -161 degrees celcius. Which of these substances has a stronger force of attraction between its particles? Explain your answer
Physical properties of minerals graphic organizer
A snowball is launched horizontally from the top of a building at v = 16.9 m/s. If it lands d = 44 meters from the bottom, how high (in m) was the building?
What type of rock is the Haystack rock (igneous, Metamorphic, or Sedimentary)
what is a device that transforms thermal energy to mechanical energy
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org