134k views
3 votes
The weight of an object is the product of its mass, m, and the acceleration of gravity, g (where g=9.8 m/s2). If an object’s mass is m=10. kg, what is its weight?

1 Answer

1 vote

(10kg) x (9.8 m/s²) = 98 newtons (about 22 pounds)


User Akash Agrawal
by
6.6k points