95.9k views
3 votes
Diameter of wheel is 50cm. how far does it turn in metres in one turn

1 Answer

2 votes
Your question wants to know how much it turns in 1 turn. That means it wants to know the circumference.

The circumference formula is as follows:


\sf{C= 2\pi r}

The diameter is 50 cm, that means the r or radius is 25 cm.

So plugging that into the formula we get:


\sf{C=2 * 25 * \pi}

Simplifying that, we get your final answer as


\huge{\boxed{\bf{50 \pi = 157.08m}}}
User Pierre Inglebert
by
7.7k points