Answer: 0.5
Explanation:
Given: P(pepperoni) = 0.7
P(olives) = 0.6
P(pepperoni or olives) = 0.8
We know that for any events A and B , the probability of getting A and B is given by :-
Therefore, we have
7.8m questions
10.5m answers