69.5k views
18 votes
I can buy 7 cookies for $7.28. How much does one cookie cost? Setup the proportion that you need to solve, show answer below.​

User Pope
by
4.6k points

1 Answer

10 votes

Answer:

1 cookie costs $1.04

Explanation:

7/7.28 = 1.04

User Cedrickchee
by
4.8k points