117k views
3 votes
The height of a cone-shaped statue is 9 ft, and the diameter is 12 ft. What is the volume of the statue? Use 3.14 to approximate pi, and express your final answer to the nearest tenth.

User Samdeesh
by
7.0k points

2 Answers

4 votes

Answer:

339.1 ft³

Explanation:

The formula for the volume of a cone is

V = 1/3πr²h

Since the diameter of the statue is 12, this makes the radius 12/2 = 6.

Using 6 for r, 3.14 for pi, and 9 for h, we have

V = 1/3(3.14)(6²)(9) = 339.12 ≈ 339.1 ft³

User Rajat Modi
by
6.9k points
6 votes

\sf~V=(1)/(3)\pi~r^2h

Plug in what we know:


\sf~V=(1)/(3)(3.14)(6)^2(9)

Simplify exponent:


\sf~V=(1)/(3)(3.14)(36)(9)

Multiply:


\sf~V=\boxed{\sf339.12}
User Gingemonster
by
7.1k points