54.9k views
1 vote
The LaSalle High School senior class raised funds for an end of the year cruise getaway. The city gave them a special package for the port fees and taxes - a flat fee of $1,500 for the entire class's port fees and taxes. It costs $367 per student to board the cruise. If your class raised $16,600, how many students can attend?

User Vinie
by
7.1k points

2 Answers

6 votes

Answer:

Explanation:

1,500 + 367x = 16,600

367x = 15,100

x ≈ 41.14

41 students so hopefully the whole class and then some :)

User Tad
by
8.3k points
3 votes
1,500 + 367x = 16,600
367x = 15,100
x ≈ 41.14

41 students so hopefully the whole class and then some :)
User Haabda
by
6.9k points