195k views
14 votes
Jia spends $4.00 for 8 bananas. How much per banana?

User MinhHoang
by
7.9k points

2 Answers

5 votes
$0.50

Reason: 4/8= $0.50
User Fix It Scotty
by
7.2k points
3 votes
$0.50, because if you divide 4.0 by 8 you get .5.
User Linojon
by
7.4k points