menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Jia spends $4.00 for 8 bananas. How much per banana?
asked
May 2, 2022
195k
views
14
votes
Jia spends $4.00 for 8 bananas. How much per banana?
Mathematics
middle-school
MinhHoang
asked
by
MinhHoang
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
$0.50
Reason: 4/8= $0.50
Fix It Scotty
answered
May 3, 2022
by
Fix It Scotty
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
$0.50, because if you divide 4.0 by 8 you get .5.
Linojon
answered
May 8, 2022
by
Linojon
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
10.9m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org