menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Find the cost per pound of a "house blend" of coffee that is made from 10 lb of Central American coffee that costs $7 per pound and 40 lb of South American coffee that costs $4.50 per pound
asked
Jun 2, 2016
1.9k
views
4
votes
Find the cost per pound of a "house blend" of coffee that is made from 10 lb of Central American coffee that costs $7 per pound and 40 lb of South American coffee that costs $4.50 per pound
Mathematics
high-school
Thomas Q
asked
by
Thomas Q
9.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
10lb times $7= $70
40lb times $4.50= $180
40lb plus 10lb= 50lb
$180 divided by 50lb= $3.6
$3.60 per pound of house blend
Delmo
answered
Jun 8, 2016
by
Delmo
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org