233k views
4 votes
SOLVE ANY BUT PUT THE NUMBER WITH IT

J=7k+5
1. When the value of k increases by 2, by what amount does the value of j increase?

2. what is ture?
1/6 = 0.16
0.08 = 4/5
0.25 = 1/4
1/3 = 0.3

3. Kelly makes 12 candles in 3 hours. How many candles does Kelly make in 8 hours?

4. A bottle of soap costs $3.45 for 64 ounces. What is the cost per ounce?

5. A company is printing 250 calendars. In 1 hour, 75 calendars are printed. What percent of the calendars are printed in 1 hour?

User Yvesonline
by
8.3k points

1 Answer

6 votes
1.
k = 1
J = 7(1) + 5
J = 12

k = 1 + 2 = 3
J = 7(3) + 5
J = 26

26 - 12 = 14
J increases by 14.


2.
1/6 = 0.16 false (1/6 = 1.67)
0.08 = 4/5 false (0.08 = 8/100 = 2/25)
0.25 = 1/4 true (0.25 = 25/100 = 1/4)
1/3 = 0.3 true (if rounded)


3.
12 candles in 3 hours
12
÷ 3 = 4
4 candles in 1 hour
4 × 8 = 32
32 candles in 8 hours


4.
$3.45 for 64 ounces
3.45 ÷ 64 = 0.05
$0.05 or 5 cents per ounce


5.
75 is what percent of 250?
75 ÷ 250 = 0.3
0.3 × 100 = 30
30%
User Sardesh Sharma
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories