154k views
5 votes
At $3.52 per pound, how much would it cost for 12 ounces of ground beef?

1 Answer

6 votes
$2.64 because, there are 16 ounces to one pound and if you take
(12)/(16) as a fraction it can be simplified down to
(3)/(4) or .75 or 75% of $3.52, therefore all that we need to do now is find 75% of $3.52 which to find you just take 3.52*.75=2.64 therefore your end answer is $2.64per 12 ounces.

Enjoy!=)
User Bran
by
8.0k points

No related questions found