143k views
2 votes
Which is a better deal for a package of soap?

a.) $5.75 for 14oz of soap
b.) $5.50 for 13oz of soap
c.) $3.45 for 3.5oz of soap
d.) $ 5.25 for 12oz of soap

2 Answers

2 votes
The best deal is a) $0.41 per oz of soap

A) 5.75/14=.41
B) 5.50/13=.42
C) 3.45/3.5=.99
D) 5.25/12=.44

User SabareeshSS
by
8.4k points
5 votes
The best deal for a package of soap would be (a).
User YW P Kwon
by
8.5k points

Related questions

asked Dec 4, 2023 170k views
Antiguru asked Dec 4, 2023
by Antiguru
8.2k points
2 answers
2 votes
170k views
1 answer
0 votes
206k views