menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Which is a better deal for a package of soap? a.) $5.75 for 14oz of soap b.) $5.50 for 13oz of soap c.) $3.45 for 3.5oz of soap d.) $ 5.25 for 12oz of soap
asked
Dec 2, 2016
143k
views
2
votes
Which is a better deal for a package of soap?
a.) $5.75 for 14oz of soap
b.) $5.50 for 13oz of soap
c.) $3.45 for 3.5oz of soap
d.) $ 5.25 for 12oz of soap
Mathematics
middle-school
Lood Van Niekerk
asked
by
Lood Van Niekerk
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
The best deal is a) $0.41 per oz of soap
A) 5.75/14=.41
B) 5.50/13=.42
C) 3.45/3.5=.99
D) 5.25/12=.44
SabareeshSS
answered
Dec 3, 2016
by
SabareeshSS
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
The best deal for a package of soap would be (a).
YW P Kwon
answered
Dec 8, 2016
by
YW P Kwon
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 14, 2021
174k
views
Which of the following is the least expensive cereal per ounce 13oz for 2.59 11.4 oz for 3.69 12oz for 3.99 20 oz for 5.99
Fes
asked
Oct 14, 2021
by
Fes
8.0k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
174k
views
asked
Dec 4, 2023
170k
views
15lb.12oz.+8lb.13oz.+7lb.9oz.
Antiguru
asked
Dec 4, 2023
by
Antiguru
8.2k
points
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
170k
views
asked
Dec 18, 2020
206k
views
I gave birth to twins weighing 6lb 5oz 5lb 14oz what was there total weight
Simon Brangwin
asked
Dec 18, 2020
by
Simon Brangwin
7.5k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
206k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity