115k views
1 vote
A CD usually sells for $13.00. If the CD is 20% off, and sales tax is 6%, what is the total price of the CD, including tax?

A.$10.34
B.$11.02
C.$11.13
D.$11.18

User Skoder
by
6.9k points

2 Answers

2 votes
First, find 20% of 13:


\sf0.20*13=2.6

Subtract this from the price:


\sf13-2.6=10.4

Now find 6% of this:


\sf0.06*10.4=0.624

Now add this to the discounted price:


\sf10.4+0.624=11.024

So the price is approximately $11.02
User Pehat
by
7.2k points
5 votes
If it is 20% off, we multiply the decimal form of 20%(0.2) to 13. 0.2 x 13 equals 2.6, and we subtract 13 by this to get 10.4. 10.4 is the price of the CD after the 20% off, so now we need to figure out the price after tax. Since tax is 6%, we can multiply the decimal form of it(0.06) to the discounted price. 10.4 x 0.06 equals 0.624, and 10.4 + 0.624 equals 11.024. So the total price of the CD including the discount and tax is $11.024.

:)
User Wilfredo Pomier
by
7.2k points