52.7k views
3 votes
the perimeter of the rectangular shape is 960 ft. the shortest side is 150ft what is the length of the longest sides of the building

User ShelbyZ
by
7.8k points

2 Answers

4 votes
Let's do it in steps:

1.) We have are aware of the perimeter which is 960 right?
2.) Then we know it is a rectangular shape so it must not be have even sides.
3.) Now,we also know that 2 of the shortest side is 150; so make sure you multiply 150 by 2:
150×2=300
4.) Subtract 960 by 300 which should be 660. Divide 660 by 2 for the longest length sides:
660÷2=330

Your answer should be:
The length of the longest side each should be 330.

Check by doing this:(formula= side+side+side+side)
So 150+150+330+330=960
Hope this helps!
User Sarah Roberts
by
7.0k points
7 votes
P = 2(l + w)

Plug in what we know:

960 = 2(l + 150)

Distribute 2:

960 = 2l + 300

Subtract 300 to both sides:

660 = 2l

Divide 2 to both sides:

l = 330

So the length of the longest side is 330 ft.
User Bmo
by
8.2k points