menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Aaron bought 6 books and 2 notebooks for $46.86. Erin bought 2 books and 6 notebooks for $27.78. How much does one book cost
asked
Apr 11, 2016
201k
views
5
votes
Aaron bought 6 books and 2 notebooks for $46.86. Erin bought 2 books and 6 notebooks for $27.78. How much does one book cost
Mathematics
middle-school
RajSanpui
asked
by
RajSanpui
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
step one : divide 6 from 48.86 = 8.14
For Aarons notebook ^
_______________________________________
step one : divide 2 from 27.78 = 13.89
For Erins notebook^
theres your answers!
Beiller
answered
Apr 17, 2016
by
Beiller
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 13, 2021
17.6k
views
Aaron bought 6 books and 2 notebooks for $46.86.Erin bought 2 books and 6 notebooks for $27.78. How much does one book cost.
Velocedge
asked
Feb 13, 2021
by
Velocedge
7.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
17.6k
views
asked
Sep 13, 2019
80.3k
views
Once the carpet the floor of her closet a floor plan of the closet is shown how much carpet does Aaron need the carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot how much will it cost her to carpet the
Scarysize
asked
Sep 13, 2019
by
Scarysize
8.1k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
80.3k
views
asked
Mar 20, 2022
166k
views
Erin wants to carpet the floor of her closet a floor plan of the closet is shown how much carpet does Aaron need
Bhavya Koshiya
asked
Mar 20, 2022
by
Bhavya Koshiya
8.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
166k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org