menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Donna purchased 3 bags of dog food. The total cost of her purchase, including a tax of $3.96, is $53.46.What is the cost of 1 bag of dog food? A. $3.96 B. $13.86 C.$16.50 D.$19.14
asked
Feb 1, 2016
143k
views
4
votes
Donna purchased 3 bags of dog food. The total cost of her purchase, including a tax of $3.96, is $53.46.What is the cost of 1 bag of dog food?
A. $3.96
B. $13.86
C.$16.50
D.$19.14
Mathematics
middle-school
Meryem
asked
by
Meryem
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
The answer is C. $16.50. You subtract 53.46-3.96 to see the total purchase without tax which equals 49.50. Then you divide 49.50 by 3 to see the cost for one bag of dog food which equals 16.50. So the answer is $16.50.
Jotaro
answered
Feb 2, 2016
by
Jotaro
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
53.46-3.96=49.50
49.50/3= $16.50 each
HelmiB
answered
Feb 5, 2016
by
HelmiB
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 12, 2020
122k
views
Donna received a $90 gift card for a coffee store. She used it in buying some coffee that cost $7.24 per pound. after buying the coffee she had $53.80 left on her card. How many pounds of coffee did she
UltimoTG
asked
Oct 12, 2020
by
UltimoTG
7.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
122k
views
asked
Dec 25, 2022
90.9k
views
Donna donated 30% of the money from her yard sale to charity. One way to compute 30% is to multiply the amount of money from her yard sale by 0.30. If her sales were $53.50, how much money did Donna donate
AndrewMinCH
asked
Dec 25, 2022
by
AndrewMinCH
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
90.9k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Estimate 49% of 162. Use mental math to calculate 49% of 162. ???
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org