109k views
5 votes
Aubrey wants to buy a new coat that has a regular price of $185. This weekend the coat is on sale at a 33% discount what is the sale price of the coat?

User Shalu
by
6.8k points

2 Answers

3 votes
Multiple .33 x 185. and solve for that answer = $61.05. Subtract $61.05 from $185.00 and that is the cost of the coat with the sale price - $123.95.
User Sagish
by
7.4k points
1 vote
Find 33% of 185:

0.33 * 185 = 61.05

Subtract this from the regular price:

185 - 61.05 = 123.95

So the sale price is $123.95
User Hakunin
by
6.9k points