71.4k views
4 votes

Marisol bought three pairs of shoes that cost $38 each if the tax rate was 8% how much did marisol pay ?



2 Answers

4 votes
Total cose
3(38)
=114
tax is 8% so 114+114(0.08)
=114+9.12
=123.12

User Jkistler
by
7.3k points
3 votes
3 x $38 = $114
0.08 x $114 = $9.12
$114 + $9.12 = $123.12
Happy to Help!
User Krishan Babbar
by
6.3k points