30.6k views
3 votes
kayla bought 16 bagels. she paid a total of $20. write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or $1.25

User Nmenezes
by
7.0k points

1 Answer

7 votes
6 Bagels total$20 total spentLets say Bagels=B and Total spent= SS/B=$ per B20/16= $1 25 centsEach bagel costs $1.25

User ImWH
by
7.4k points