menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
kayla bought 16 bagels. she paid a total of $20. write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or $1.25
asked
Nov 18, 2016
30.6k
views
3
votes
kayla bought 16 bagels. she paid a total of $20. write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or $1.25
Mathematics
middle-school
Nmenezes
asked
by
Nmenezes
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
6 Bagels total$20 total spentLets say Bagels=B and Total spent= SS/B=$ per B20/16= $1 25 cents
Each bagel costs $1.25
ImWH
answered
Nov 22, 2016
by
ImWH
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 5, 2018
48.9k
views
Kayla bought 16 bagels. She paid a total of $20. Write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or $1.25.
PDKnight
asked
Nov 5, 2018
by
PDKnight
8.5k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
48.9k
views
asked
May 4, 2019
186k
views
Kayla bought 16 bagels. she paid a total of $20. write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or $1.25
David Wihl
asked
May 4, 2019
by
David Wihl
7.8k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
186k
views
asked
Feb 18, 2022
4.0k
views
Kayla bought 16 bagels.She paid a total of $20.Write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or 1.25.
Weston
asked
Feb 18, 2022
by
Weston
7.4k
points
Mathematics
college
1
answer
15
votes
4.0k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity