20.2k views
3 votes
In a shipment of airplane parts 3% are known to be defective . If 15 parts are found to be defective how many parts are in the shipment

User Scrollex
by
7.1k points

2 Answers

3 votes
If 3% out of 100% are defective it would be 3 out of every 100, and 3 multiplied by 5 is 15. Then you multiply 100 by 5 and its 500 so out of 500 parts 15 would be defective
User Chandermani
by
6.5k points
4 votes

Answer:

500

Explanation:

Let Y represent the number of parts in the shipment.

Number of Defective parts found in the shipment= 15

Percentage (%) of known Defective parts in the shipment = 3%

3% = 3/100

Therefore,

(3 ÷ 100) × Y = 15

We have

3Y ÷ 100 = 15

Cross multiply

3Y = 15 × 100

3Y = 1500

Y = 1500 ÷ 3

Y = 500

Therefore, the number of parts in the shipment is 500.

User VKK
by
7.3k points