menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Calculate the number of moles 9.00 g of H2O 88.0 g of CO2 1.70 g of NH3
asked
Dec 2, 2015
128k
views
3
votes
Calculate the number of moles
9.00 g of H2O
88.0 g of CO2
1.70 g of NH3
Chemistry
high-school
Parasu
asked
by
Parasu
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
number of moles= mass/molar mass
1. 9 g of H2O =9/18=0.5 moles
2.88 gof CO2=88/44=2 moles
3.70 g of NH3=70/17=4.12 moles
Mikeyy
answered
Dec 5, 2015
by
Mikeyy
6.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
no. of moles -= given mass/ molar mass
1) 9 g of H2O = 9/18 = 1/2 = 0.5 mole
2) 88g of CO2 = 88/44 = 2moles
3) 1.7 g of NH3 = 1.7/17 = 0.1 mole
Kem Bardly
answered
Dec 6, 2015
by
Kem Bardly
6.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.5m
answers
Other Questions
How do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Can someone complete the chemical reactions, or write which one do not occur, and provide tehir types? *c2h4+h2o *c3h8 + hcl *c2h2+br2 *c4h10+br2 *c3h6+br2
As an object’s temperature increases, the ____________________ at which it radiates energy increases.
Why is gold preferred as a superior metal over silver and bronze?
What is the evidence of a chemical reaction when the fireworks go off
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org