16.9k views
3 votes
Fifty two bags of popcorn cost 136.76. How much does one bag cost?

User Ntherning
by
7.9k points

2 Answers

6 votes
52 Bags of popcorn cost 136.76 Your going to divide 136.76 by 52 to get one bag.
1 bag = $2.63
User Oliver Hnat
by
7.7k points
4 votes
Price for 52 bags : 136.76

Price for one bag : 136.76/52=2.63 per bag
User Sebastian Roth
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories