38.3k views
4 votes
How much kinetic energy does a 7.2-kg dog need to make a vertical jump of 1.2 m? the acceleration due to gravity is 9.8m / s^2

User Derek Long
by
6.8k points

2 Answers

5 votes
Assuming that no energy is wasted,
Use the equation Gpe=mgh
Mass*gravity*height
1.2*7.2*9.8=
84.672
(The answer might be wrong I did it in my head)
User Azad Prajapat
by
6.4k points
2 votes

E_k=mgh\\\\m=7.2\ kg\\\\g=9.8\ m/s^2\\\\h=1.2\ m\\\\E_k=7.2\cdot9.8\cdot1.2=84.672\ \left[(kgm^2)/(s^2)\right]=84.672\ [J]
User Ferrmolina
by
7.7k points