99.4k views
2 votes
If a rectangle measures 20 meters by 48 meters, what is the length, in meters, of the rectangle?

User Ubalo
by
6.1k points

1 Answer

3 votes
P of a rectangle= 2l + 2w

P = 2(48) + 2(20)
P= 96 + 40
P= 136m

The length of the rectangle is 136 meters.

I hope that helped.
User Jonathan Fry
by
7.6k points