menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Direct Linear Variation- Amelia paid $252 for 28 cases of granola bars for the snack bar. The total cost varies directly with the number of cases purchase. How much will she pay…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Direct Linear Variation- Amelia paid $252 for 28 cases of granola bars for the snack bar. The total cost varies directly with the number of cases purchase. How much will she pay…
asked
Oct 27, 2016
192k
views
5
votes
Direct Linear Variation-
Amelia paid $252 for 28 cases of granola bars for the snack bar. The total cost varies directly with the number of cases purchase. How much will she pay for 10 cases of granola bars?
Mathematics
middle-school
MehranB
asked
by
MehranB
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
This question requires you find the total cost per case
28x=252
divide 28 from each side
x=9
Multiply 9 by 10 to get your answer of $90
Marjer
answered
Oct 31, 2016
by
Marjer
7.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 22, 2024
61.2k
views
A snack company can pack 16 granola bars in a box. How many boxes are needed for 800 granola bars?
Jony
asked
Jun 22, 2024
by
Jony
7.8k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
61.2k
views
asked
Nov 14, 2024
159k
views
It's Jaylen's turn to bring snacks to soccer practice. His grandfather put 50 granola bars in a variety of flavors into a backpack. At snack time, Jaylen randomly grabs some bars out of the backpack and
Frm
asked
Nov 14, 2024
by
Frm
8.1k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
159k
views
asked
Oct 7, 2024
175k
views
Eric is putting together snack bags for his classmates. He bought 18 granola bars and 9 apples. Each snack bag will have the same number of granola bars and apples. Does Eric have enough food to make 10
JMRC
asked
Oct 7, 2024
by
JMRC
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
175k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org