220k views
4 votes
kayla's class went on a field trip to an aquarium . one tank had 30 clown fish. She miscounted the total number of clown fish in the tank and recorded it as 24 fish . What is Kayla's percent error?

User Plokko
by
7.6k points

2 Answers

6 votes
30-24/30= 0.2
0.2*100=20%

User Alex Reid
by
7.8k points
4 votes
% error =
(|accepted - measured|)/(accepted) *100

now, we plug in your data:

(|accepted - measured|)/(accepted)*100 \\ \frac 30-24{30}*100 \\ \frac {6}{30}*100 \\ \frac {6}{30}*100 = 20

therefore, Kayla's percent error is 20%
User Aaronburrows
by
7.3k points