97.3k views
1 vote
Your teacher buys a 5 pound bad of Smarties, for $12.50. What is the unit rate for Smarties.

2 Answers

3 votes
You have to divide 12.50÷5
12.50÷5=2.5
The Unit rate for Smarties is $2.50 per pound.
User Austin Graves
by
8.4k points
3 votes
so 5 pounds=12.5
divide 12.5 by 5 to get dollars per pound
$2.5 per pouind
User Levi Botelho
by
7.9k points

Related questions

asked May 4, 2024 80.8k views
Muhammad Hamed asked May 4, 2024
by Muhammad Hamed
7.5k points
1 answer
5 votes
80.8k views
asked Sep 17, 2024 179k views
Jens Peters asked Sep 17, 2024
by Jens Peters
8.2k points
1 answer
4 votes
179k views