menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Your teacher buys a 5 pound bad of Smarties, for $12.50. What is the unit rate for Smarties.
asked
Jun 24, 2016
97.3k
views
1
vote
Your teacher buys a 5 pound bad of Smarties, for $12.50. What is the unit rate for Smarties.
Mathematics
middle-school
Mateostabio
asked
by
Mateostabio
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
You have to divide 12.50÷5
12.50÷5=2.5
The Unit rate for Smarties is $2.50 per pound.
Austin Graves
answered
Jun 25, 2016
by
Austin Graves
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
so 5 pounds=12.5
divide 12.5 by 5 to get dollars per pound
$2.5 per pouind
Levi Botelho
answered
Jun 30, 2016
by
Levi Botelho
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 4, 2024
80.8k
views
Heheh math smarties please helpa me
Muhammad Hamed
asked
May 4, 2024
by
Muhammad Hamed
7.5k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
80.8k
views
asked
Apr 12, 2024
75.1k
views
Michael has a bag of smarties.He has 6 red smarties 4 blue smarties and 2 pink smarties.What is the probability he will pick 2 blue smarties two times
Mateo Randwolf
asked
Apr 12, 2024
by
Mateo Randwolf
8.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
75.1k
views
asked
Sep 17, 2024
179k
views
Math smarties needed!
Jens Peters
asked
Sep 17, 2024
by
Jens Peters
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
179k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org