209k views
3 votes
How many grams are in 11.9 moles of chromium?

User Secmask
by
6.6k points

2 Answers

3 votes

1mole ----- 52g Cr
11,9moles --- x

x = 11,9*52/1 = 618,8[g]
User New Pagodi
by
8.1k points
5 votes

Step-by-step explanation:

It is known that one mole of chromium or molar mass of chromium is 51.99 g/mol.

It is given that number of moles is 11.9 moles.

Therefore, calculate the mass of chromium in grams as follows.

No. of moles =
(mass in grams)/(Molar mass)

mass in grams = No. of moles × Molar mass

= 11.9 moles × 51.99 g/mol

= 618.68 g

Thus, we can conclude that there are 618.68 g in 11.9 moles of chromium.

User Aharon Manne
by
6.9k points