105k views
5 votes
A CD is originally priced at $16.50. The sale price of the CD is $14.85. What is the percent discount for the CD?

1 Answer

4 votes
First we subtract 16.5 - 14.85.

16.5 - 14.85 = 1.65

Now we divide this to our original price.

1.65 / 16.5 = 0.1

Multiply by 100:

0.1 * 100 = 10%

So the percent discount was 10%.
User Adam Greenhall
by
6.9k points