14.6k views
0 votes
Write “$6,188 for 82 shares of stock” as a unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. A. $13.25/share B. $69.24/share C. $80.92/share D. $75.46/share

User Geo Jacob
by
8.1k points

2 Answers

0 votes
$6,188/82=75.4634146 so if you round that to the nearest hundredth you get $75.46(C)
User Ahd Radwan
by
8.5k points
3 votes

Answer:

Option D is correct.

Unit rate = $75.46/ share

Step-by-step explanation:

Unit rate defined as the rate are expressed as a quantity 1, such as 3 feet per second or 8 miles per hour, they are called unit rates.

Given the statement: $6,188 for 82 shares of stock.

⇒Number of share = 82


\text{Unit rate per share} = \frac{\text{Cost}}{\text{Number of share}}

Substitute the given values we get;


\text{Unit rate per share} = (6,188)/(82) = \$75.4634146

Therefore, the unit rate (nearest to hundredth place) is, $75.46/ share



User Jimmy Lu
by
8.1k points