Answer:
Option D is correct.
Unit rate = $75.46/ share
Step-by-step explanation:
Unit rate defined as the rate are expressed as a quantity 1, such as 3 feet per second or 8 miles per hour, they are called unit rates.
Given the statement: $6,188 for 82 shares of stock.
⇒Number of share = 82

Substitute the given values we get;

Therefore, the unit rate (nearest to hundredth place) is, $75.46/ share