5.7k views
3 votes
A race car travels 1,212 kilometers in 4 hours. what is the car's rate of speed?

2 Answers

2 votes
The car's rate of speed is 303 kilometers per hour.
1,212 kilometers/4 hours / 4/4 = 303 kilometers/1 hour
User Ihor Tkachuk
by
7.1k points
3 votes

The car's rate of speed is precisely 1,212 km per 4 hours.

If you're more comfortable with a unit rate, then simply
perform the division:

1,212 / 4 = 303

1,212 / 4 km/hr = 303 km/hr


User Fabio Veronese
by
7.3k points