77.0k views
1 vote
Bananas cost $0.45 per pound. what equation is used to find c, the total cost of p pounds of bananas

A. c = 0.45p
B. c = p + 0.45
C. 0.45C = p
D. 0.45 + C =P

User Ron Rofe
by
7.6k points

2 Answers

4 votes
The answer is c I think
User Mmix
by
7.9k points
3 votes
the answer is A, c=0.45p
User Littlejohn
by
8.4k points