187k views
5 votes
A plane flies 1440 miles at a speed of 240 mph how long does it take?

2 Answers

4 votes
speed times time=distance
st=d
we want ot find time so isolate t
st=d
divide both sides by s
t=d/s

distance=1440
speed=240
t=1440/240=6
the times was 6 hours since mph his miles per HOUR

6 housr
User Soni Ali
by
7.5k points
3 votes
Speed =
(distance)/(time)

240 =
(1440)/(time)

Rearrange;

time =
(1440)/(240)

time = 6 hours
User Dylan Pierce
by
7.4k points