186k views
0 votes
Lorenzo rides his bike at a rate of 5 yards per second. About how many miles per hour can Lorenzo ride his bike?

1 Answer

2 votes
5280 ft =1 mi
hour =3600seconds 5280/3 =1760 yd= 1 mi
5yd/sec=x/3600
x=18000 yd/1760yd
x=10.227 miles
User Tyg
by
5.9k points