204k views
1 vote
If cereal costs $2.79 for 16.4 ounces. How much does 25 ounces of cereal cost?

User Giliev
by
7.6k points

1 Answer

4 votes
4.2530487 but you round it to $4.25 You get the answer by dividing 2.79 by 16.4 times 25
User Statenjason
by
8.3k points

No related questions found