132k views
5 votes
PLEASE HELP ME!!!!

A box of National brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces. A box of store label cornflakes is $3.09 for 20 ounces. Find the unit price for each. Assuming both brands taste equally good, which is the better buy, and why? ___________ is the better buy.

PLEASE HELP ME!!!! A box of National brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces. A box-example-1
User Nmclean
by
7.8k points

1 Answer

4 votes
I don't have the answer but all you need to do is divide $3.09 by 20 and $2.09 by 12 and see which is less
User Sherif Salah
by
8.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories