menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A grocery store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Predict the cost of a two ounce bag
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A grocery store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Predict the cost of a two ounce bag
asked
Apr 15, 2016
96.5k
views
0
votes
a grocery store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Predict the cost of a two ounce bag
Mathematics
middle-school
Mnistic
asked
by
Mnistic
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Divide 3.60 by 2=1.80
AST
answered
Apr 20, 2016
by
AST
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 14, 2017
160k
views
a grocery store sells snacks by weight .a six ounce bag of mixed nuts costs $3.60 . predict the cost of two ounce bag
Fahim Parkar
asked
Jul 14, 2017
by
Fahim Parkar
7.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
160k
views
asked
Apr 21, 2017
4.8k
views
A grocery store sells snacks by weight. A six-ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Predict the cost of a two-ounce bag. Please help me!!
Tetranz
asked
Apr 21, 2017
by
Tetranz
8.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
4.8k
views
asked
Apr 27, 2016
79.3k
views
A grocery store sells snacks by weight.A six-ounce bag of mixed nuts costs $3.60.Predict the cost of a two-ounce bag.
Hemen
asked
Apr 27, 2016
by
Hemen
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
79.3k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org