7.7k views
5 votes
Cindy went to the fruit stand to purchase oranges and bananas. She can purchase 5 oranges and 6 bananas for $2.05 or she can purchase 7 oranges and 8 bananas for $2.79. What is the cost of each orange?

2 Answers

3 votes
$0.17
That's the answer because if she does purchase 13 oranges because 7 plus 5 it's 13
User UserPyGeo
by
7.1k points
5 votes
x - the cost of one orange
y - the cost of one banana


5x+6y=2.05 \ \ \ |* (-4) \\ 7x+8y=2.79 \ \ \ |* 3 \\ \\ -20x-24y=-8.2 \\ \underline{21x+24y=8.37 \ \ \ \ } \\ 21x-20x=8.37-8.2 \\ x=0.17

The cost of each orange is $0.17.
User Ankur Ankan
by
8.2k points