menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Cindy went to the fruit stand to purchase oranges and bananas. She can purchase 5 oranges and 6 bananas for $2.05 or she can purchase 7 oranges and 8 bananas for $2.79. What is the cost of each orange?
asked
Aug 3, 2016
7.7k
views
5
votes
Cindy went to the fruit stand to purchase oranges and bananas. She can purchase 5 oranges and 6 bananas for $2.05 or she can purchase 7 oranges and 8 bananas for $2.79. What is the cost of each orange?
Mathematics
middle-school
Tapas Talukder
asked
by
Tapas Talukder
7.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
$0.17
That's the answer because if she does purchase 13 oranges because 7 plus 5 it's 13
UserPyGeo
answered
Aug 4, 2016
by
UserPyGeo
7.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
x - the cost of one orange
y - the cost of one banana
The cost of each orange is $0.17.
Ankur Ankan
answered
Aug 8, 2016
by
Ankur Ankan
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.4m
questions
11.0m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org