menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Which Heinz Ketchup offer is the better deal? (Assume the price stays proportional and the Ketchup is Identical.) Show ALL work and labels, and make sure you include a "because." in your answer. Deal A
asked
Mar 11, 2022
125k
views
13
votes
Which Heinz Ketchup offer is the better deal? (Assume the price stays proportional and the Ketchup is
Identical.) Show ALL work and labels, and make sure you include a "because." in your answer.
Deal A
38 oz for $2.98
Deal B
114 oz for $6.48
Mathematics
college
Beefstu
asked
by
Beefstu
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
10
votes
B because you get more for a cheaper price.
Finx
answered
Mar 17, 2022
by
Finx
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 7, 2024
52.4k
views
What is warhol "celebrating" in heinz 57 tomato ketchup and del monte freestone peach halves?
Yuliam Chandra
asked
Jul 7, 2024
by
Yuliam Chandra
7.5k
points
Arts
high-school
2
answers
0
votes
52.4k
views
asked
Aug 19, 2024
145k
views
Heinz produces ketchup in two sizes 16 FIOz and 32FlOz. Management would like to determine equipment and labor requirements for the next five (5) years. What is the most effective approach for Heinz to
Ajerneck
asked
Aug 19, 2024
by
Ajerneck
8.0k
points
Business
college
1
answer
2
votes
145k
views
asked
Dec 3, 2024
63.3k
views
Consider the following cross-price elasticities: Coke and Pepsi = +0.64 McDonald's Hamburgers and Burger King Hamburgers = +0.82 Wendy's French Fries and Heinz Ketchup = -0.45 High-Fueling SUV's and gasoline
Promicro
asked
Dec 3, 2024
by
Promicro
8.5k
points
Business
high-school
1
answer
0
votes
63.3k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org