146k views
5 votes
Inez earns $160 per month by babysitting. She saves 25% of her monthly salary. If her salary increases by 10% how much will she now save each month?

2 Answers

4 votes
This person will now save $44
User Fahd Arafat
by
7.5k points
3 votes

Answer: Now, she will save $44 each month

Explanation:

Hi, to answer this question, first, we have to multiply the earnings per month of Inez ($160) by her salary increase (10%)

Percentage of increase: 10 %, in decimal form is 0.10 (10/100=0.1)

160 x 0.10 = $16

Now, we have to add the increase to the original salary to obtain the new salary:

160+16=176

Finally, we have to multiply the new salary by the amount she saves per month ( 25/100 = 0.25)

176 x 0.25 =44

Now, she will save $44 each month

User Em Sta
by
7.0k points