61.8k views
0 votes
TIMED

Harry has a sample of an unknown material. The sample has a mass of 81 grams and a volume of 0.9 cubic centimeters. What is the density of the sample in grams per cubic centimeter?
Plz help!!!

User Harry Joy
by
6.3k points

2 Answers

4 votes
Density = mass/volume
Density = 81g/0.9cm³
Density = 90g/cm³
: )
User Steven Musumeche
by
7.0k points
6 votes

Answer : The density of the sample in grams per cubic centimeter is,
90g/cm^3

Solution : Given,

Mass of unknown sample = 81 g

Volume of unknown sample =
0.9cm^3

Formula used :


\text{Density of unknown sample}=\frac{\text{Mass of unknown sample}}{\text{Volume of unknown sample}}

Now put all the given values in this formula, we get the density of unknown sample.


\text{Density of unknown sample}=(81g)/(0.9cm^3)=90g/cm^3

Therefore, the density of the sample in grams per cubic centimeter is,
90g/cm^3

User Managerger
by
7.4k points