208k views
0 votes
Tomas bought a book that cost $18. it was on sale for 84% of its original price. how much did tomas pay

User Chawkins
by
7.5k points

2 Answers

4 votes
You said so yourself, Tomas paid $18.
The original price of the book was about $21.43.
User John DeBord
by
7.6k points
4 votes

Answer: 15.12

Explanation:

84% of 18

=84/ 100 × 18

=84× 18 / 100

=1512/100

=15.12

The original price is $15.12

User Vadym Chumel
by
6.8k points