75.2k views
2 votes
Daniel has a sample of pure copper. its mass is 89.6 grams (

g., and its volume is 10 cubic centimeters (cm3). what’s the density of the sample? 0.11 g/cm3 8.96 g/cm3 11.1 g/cm3 896 g/cm3 nextreset

User Jwaddell
by
7.1k points

2 Answers

2 votes
it is 8.96g/cm3. If you multiple 8.96grams by 10 cubic centimeter you will get 89.6g



User Mdv
by
6.4k points
2 votes

Answer:

Option B is correct

The density of the sample is 8.96
g/cm^3

Explanation:

Using density formula:


\text{Density (D)} = \frac{\text{Mass(M)}}{\text{Volume (V)}}

As per the statement:

Daniel has a sample of pure copper. its mass is 89.6 grams(g) and its volume is 10 cubic centimeters (cm^3)


\text{Mass of pure copper M} = 89.6 g and
\text{Volume of a pure copper V} = 10 \text{cm}^3

By density formula we have;


D = (M)/(V)

Substitute the given values we have;


D = (89.6)/(10) = 8.96 \text{g}/{cm}^3

Therefore, the density of the sample is 8.96
g/cm^3

User Zeli
by
7.2k points